Lugu

Inspiratsiooniretked loomaaias

Kes käib loomaaias loomi vaatamas, kes aga hoopis taimi. Eriti neid, mida meil tavaliselt puukoolides ja aianduskeskustes ei kohta. Ja kui leidubki, siis ei anna need aimu taime tegelikust suurusest.

Tallinna loomaaed on taimede avastamiseks ülimõnus koht. Lisaks taimedele saab ju ka loomi näha. Loomaaia aednikud panustavad igatahes hoolega, sest igal aastal on seal jälle midagi uut vaadata. Ega meil Eestis palju avalikke aedu ei olegi, kus oleks suurem erinevate taimede kooslus. Aiandushuvilised oma klubides ikka korraldavad väljasõite eraaedasse, aga sellist kohta, kuhu saaks igal ajal sisse sadada, väga ei ole.

„Kahju, et siin ühtegi silti juures ei ole. Eks ma siis guugeldan. Aga võiks ju olla, loomadel ju on..”

See vist on seal ka ainus miinus, mis iga huvitava taime vaatlemisel tekib. Nii tore oleks taimede juures ka väikseid sildikesi näha ja ladina keelt purssida. Lisaks huvile taimenimetuse vastu mängib selles ehk ka rolli lapsepõlv Olustvere mõisapargis, kus igal puul ja põõsal oli oma väike silt. Ilus valge metallist silt, millel mustaga maalitud nimetused. Tänaseks neid kahjuks seal enam ei ole. Ju väsis maalija ära, kuna neid tuli iga mõne aasta järel jälle uuendada.

Igatahes tasub aiahuvilisel võimalusel erinevaid aedu külastada, kuna seal saab ülevaate puude ja põõsaste tegelikest mõõtmetest. Kui suureks või laiaks nad siis ikkagi kasvada võivad. Aianduskeskustes seda luksust tihti ei kohta. Puukoolides võib leiduda mõni üksik eksemplar, mis on uue omaniku ootuses maa sisse unustatud. Need unustatud nurgatagused tasub üles otsida, sest seal võib olla just mõni selle sordi vanem esindaja, kelle nooremat isendit tahaks koju vedada. Suure puu nägemine annab oluliselt täpsema ülevaate tegelikkusest ja aitab aia planeerimisel palju.

Teine hea ülevaade on taimede kooslused. Ehk kes kelle kõrvale sobib ja kes mitte. Avatud pilguga analüüsides hakkad aru saama ka seda, mis Sulle ei meeldi. Sest see, mis mõnes aias on suure uhkusega ühte rühma istutatud, ei pruugi üldse sobida Sinu maitsele. Täpselt sama kehtib ka kodukujunduses: mis ühele ilu, see teisele midagi muud. Igale kasvukohale leidub sobivaid taimi ja igale kodule oma esemeid. Eks need ongi meie endi valikud, mis meie keskkonna loovad ja kuidas see loodud keskkond meid mõjutab.

Tore habemik Tallinna loomaia vaikses nurgas.

Avarat mõtlemist!

Tags: õueala
Comments
  • A WordPress Commenter
    november 27, 2019

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Comments are closed.